Rokitnik kontra AZS !

O rokitniku i atopowym zapaleniu skóry.
Długo zastanawiałem się jak ując wszystkie istotne szczegóły, aby nie popaść w za bardzo naukowy wywód zrozumiały dla niewielu. Myślę, że tekst poniżej będzie jasny i czytelny. Zaznaczam, że jest to moje spojrzenie na problem „Rokitnik i AZS”.
Zanim odpowiem na pytanie „dlaczego rokitnik” trzeba na chwilę zatrzymać się przy AZS.
Przychylam się do tych opinii, które za przyczynę tej choroby podają „szeroko rozumianą genetykę”. Gdzieś pojawia się błąd którego skutkiem jest AZS. Skóra ludzka to kilka wartsw. Jedna z tych warstw to tzw.”płaszcz tłuszczowy”, który jest warstwą zapewniającą elastyczność oraz szczelność skóry. Płaszcz tłuszczowy złożony jest przede wszystkim z łoju, a częściowo z potu, znajdujących się na powierzchni skóry. Płaszcz ten jest naturalną barierą chroniacą organizm przed „wnikaniem” w głąb ciała wszelkiej maści „patogenów” których działalność prowadzi do zmian w skórze.
Defekt genetyczny moim zdaniem ( być może dla wielu z Was jest to oczywistość ) dotyczy usterki związanej z pracą enzymów zwanymi „desaturazami”. Desaturaza stearylo-CoA   to regulator metabolizmu lipidów. Jest kilka podkategorii tego enzymu którego rolą jest między innymi przemiana kwasów nasyconych takich jak palmitynowy oraz stearynowy w odpowienio: palmitooleinowy czyli Omega-7 oraz oleinowy czyli Omega-9.
Organizm w którym te enzymy działają nie tak jak powinny będzie upośledzony pod względem szczelności i jakości skóry. Być może to jest główna przyczyna wywołująca wszelkie powikłania związane z problemmai skórnymi.
Moją podpowiedzią na to jak zmniejszyć skutki „defektu szczelności” jest to co napisałem poniżej.
Rokitnik ma udowodnione działanie na wszelkiej maści problemy skórne. Mam tu na myśli odleżyny, egzemy, wszelkiego pochodzenia rany, oparzenia. Jest i mowa o AZS jako chorobie, której objawy mogą zostać osłabione. Jestem w stałym kontakcie z mamą której dziecko ma AZS, podawanie rokitnika po 14 dniach spowodowało, że dziecko przestało się drapać. Czy to dużo? Nie mnie to oceniać.
Zatem dlaczego rokitnik?
Przede wszystkim ze względu na unikalny zestaw kwasów tłuszczowych w wersji gotowej do użycia.
Jest naturalnym źródłem kwasu oleinowego – Omega-9. Co wiemy o kwasach Omega-9?
Kwasy tłuszczowe Omega-9 stanowią ważny materiał budulcowy błon komórkowych, których integralność decyduje o właściwym funkcjonowaniu komórek. Ich spożycie w zastępstwie kwasów tłuszczowych nasyconych zmniejsza nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego.
Jest najbogatszym znamym roślinnym źródłem kwasu palmitooleinowego Omega – 7. Co wiemy o Omega-7?
Tak w mocnym skrócie Omega 7 jest kluczowym budulcem skóry, włosów i paznokci. Pomaga zwalczać zmarszczki, suchość, utratę elastyczności skóry oraz inne objawy starzenia się skóry lub niedożywionych. Pomaga również poprawić funkcję skóry poprzez wspieranie licznych funkcji skóry, w tym:
**Zwiększenie produkcji kolagenu **Ochrona przed uszkodzeniem oksydacyjnym **Przywracanie młodzieńczą sprężystość i pulchności starzejących się komórek skóry **Zmusza naskórek do namnarzania się **Zwiększając zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci **Naprawa zniszczonej słońcem skóry **Chroni przed uszkodzeniem słonecznym, spowodowanym toksynami i stresem środowiskowym
Jeszcze jedna ważna sprawa: kwas palmitynowy z rokitnika jest bardzo podatny na działanie „Desaturazy Delta 9” która przekształca ten kwas w Omega-7.
Na „szarym” zdjęciu w komentarzach przedstawiam wyniki z badań oleju z miąższu rokitnika, który rośnie sobie w rejonach Mongolii Wewnętrznej. Widać doskonale, że 60% całości oleju to Omega-7 i Omega-9. Taki olej podawny wewnętrznie lub zewnętrznie byłby wybitnie ukierunkowany na naprawianie skóry. Martwi mnie trochę, że na olejach – nie tylko z rokitnika – nie ma dokładnej analizy podającej ile jakich kwasów znajduje się w produkcie.
Rokitnik to dodatkowo przebogate źródło witamin A,D,E,K karotenoidów których znaleziono 39 rodzajów, innych kwasów tłuszczowych niż wymienione w sumie 22 rodzaje i wiele wiele innych aktywnych substancji. To wszystko daje ogromną moc antyoksydacyjną oraz zdolność do czyszczenia ciała ze
wszelkiej maści zanieczyszczeń co jest nie bez znaczenia przy wzmacnianiu organizmu który musi radzić sobie w walce z ponad programową ilością patogenów wnikających przez nieszczelną skórę.
Opis stworzony przez Jacka Motylewskiego